Temat kompleksowy: Zdrowie naszym skarbem.
Słuchanie baśni „Spotkanie z Cukrową Czarownicą’’.
1.Zabawa „ Jakie smaki rozpoznajemy?
Rodzic podaje nazwy różnych produktów, a dziecko określa jaki mają smak np.
– cytryna, kapusta kiszona, ogórek kiszony – smak kwaśny,
– cukier, miód – smak słodki,
– grejpfrut, lekarstwo – smak gorzki,
– sól, paluszki słone, morska woda – słony.
2.Wysłuchanie baśni czytanej przez rodzica.
Pewnego dnia na małej, zielonej wyspie pojawiła się zła Cukrowa Czarownica. Nie podobało jej się, że ludzie, którzy ją zamieszkują, jedzą warzywa, owoce, sery, piją mleko – są zdrowi i szczęśliwi. Postanowiła to zmienić. Podniosła w górę swoją czarodziejską różdżkę i zaczęła czarować. Nagle… pietruszka, cebula oraz inne warzywa zamieniły się w słodycze, czyli w kolorowe żelki, cukierki, lizaki, czekoladowe batoniki. Ziemniaki zaczarowała w chipsy, wodę w oranżadę, a owoce rosnące na drzewach po prostu w watę cukrową. Ludzie początkowo się ucieszyli. Nareszcie mieli słodyczy pod dostatkiem – wystarczyło tylko wyciągnąć rękę i jeść, jeść… Wkrótce jednak zaczęli się smucić. Robili się coraz grubsi i trudno było im się poruszać, często bolały ich brzuchy. Ich białe dotąd zęby zaczęły się psuć i wypadać. Zrozumieli, że słodycze wyczarowane przez Cukrową Czarownicę nie sprzyjały ich zdrowiu. Postanowili coś z tym zrobić.
(W tym miejscu rodzic przerywa opowiadanie, prosząc dzieci o podanie propozycji pomysłów na pozbycie się Cukrowej Czarownicy; następnie kontynuuje opowiadanie).
Pewnego dnia mała dziewczynka wpadła na pomysł, aby zebrać bardzo dużo najdorodniejszych słodkich okazów i podarować Czarownicy. Wszystkim bardzo spodobała się ta propozycja. Szybko zabrano się do roboty. W krótkim czasie nazbierano ogromne kosze słodkości i poproszono, aby Czarownica ich spróbowała. Nie trzeba było jej długo namawiać, raz po raz sięgała po kolejny smakołyk. Jadła i jadła, robiła się coraz grubsza i grubsza, aż w końcu pękła i znikła. Wraz z czarownicą prysł również zły czar i wszystko wróciło do normy. Wszyscy bardzo się ucieszyli i żyli dalej długo i szczęśliwie, pamiętając, aby zdrowo się odżywiać.
3.Rozmowa inspirowana treścią baśni.
• Wypowiedzi dzieci dotyczące postępowania Cukrowej Czarownicy, wpływu słodyczy na zdrowie mieszkańców zielonej wyspy; sposobu rozwiązania problemu z nieproszonym gościem.
• Uświadomienie dzieciom, że słodycze jedzone w nadmiarze mogą doprowadzić do próchnicy zębów, bólów brzucha, otyłości albo choćby braku apetytu.
4.Zabawa dramowa „ Zmieniamy Cukrową Czarownicę”.
Dziecko próbuje przekonać rodzica, który wciela się w rolę Czarownicy, aby zmienił nawyki żywieniowe i przestał jeść tyle słodyczy. Starają się zachwalać zdrowe produkty spożywcze.
5.Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał – „Uciekaj przed słodyczami”.
Dziecko spaceruje po pokoju, gdy rodzic wymienia produkty służące zdrowiu. Kiedy wymieni nazwę jakiegoś słodkiego produktu, dziecko jak najszybciej biegnie w wyznaczone miejsce .
Aktywność ruchowa – zachęcam do wykonania kilku ćwiczeń gimnastycznych z poniższego filmiku:
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=BaVn-HIZkiQ
Dodatkowo dla chętnych:
Projektujemy krainę Cukrowej Czarownicy – z papierków po cukierkach, opakowań po czekoladzie, batonach, pudełka po słodyczach. Zadaniem dziecka jest stworzenie, z wykorzystaniem opakowań „krainy słodkości” i wymyślenie nazwy krainy w której mieszka Cukrowa Czarownica.
Życzę dobrej zabawy!