Zabawy dla 4-latków – 14.04.2021

Listen to this article

Aktywność plastyczna

„Owocowa sałatka” – dzieci samodzielnie wykonują sałatkę owocową lub inną wybraną przez siebie zdrową przekąskę.

Zgadnij co to.

  • Rodzic przygotowuje owoce i warzywa pokrojone w kostkę.
  • Dziecko z zamkniętymi oczami próbuje poszczególnych owoców i warzy, za pomocą smaku i węchu próbuje je rozpoznać i nazwać.
  • Dziecko stara się określić jak najwięcej cech próbowanego owocu lub warzywa – słodki, gorzki, kwaśny, słodki, miękki, twardy itp.

Owocowa sałatka – to prawdziwa witaminowa bomba. Warto wybierać miękkie owoce, które dzieci mogą same pokroić oraz drobne owoce, takie jak maliny, truskawki, bezpestkowe winogrona czy borówki amerykańskie. Założenie jest takie, że owoce są słodkie z natury, nie musimy ich więc dosładzać, za to na pewno nie zaszkodzi dodać kilku kropel soku z cytryny – zapobiegnie ciemnieniu bananów i jabłek.

Sałatka owocowa

Owocowe szaszłyki – zamiast sałatki owocowej możemy zaproponować dzieciom przygotowanie i zjedzenie owocowych szaszłyków – jest coś w tej formie podania owoców, co sprawia, że na dziecięcych buziach wykwita uśmiech zachwytu. Wybieramy miękkie owoce, by dzieciom było łatwiej nabijać je na patyk.

Owocowe szaszłyki

Lody z kiwi też wyglądają apetycznie. Przygotowujemy je następująco: sok owocowy (np. z winogron, jabłek lub ananasa), mieszamy z rozdrobnionymi w blenderze owocami kiwi, wlewamy do foremek i po kilku godzinach orzeźwiające lody gotowe. Zamiast soku możemy dodać wodę z miodem (ok. 500 ml wody na 4 kiwi) – przed wlaniem mikstury do foremek próbujemy, czy jest wystarczająco słodka.

Kody z kiwi

Smacznego :)

Pozdrawiam

Izabela Jankowska