Tradycje wielkanocne – 6-latki – 29.03.2021

Mowa: „Tradycje wielkanocne” – prezentacja.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 13 (woreczki foliowe).

Przebieg:

1. Zagadki słuchowe – O czym mowa?

  • Rodzic opisuje przedmioty związane z Wielkanocą. Dziecko odgaduje, o którym przedmiocie jest mowa, np. koszyczek, baranek, palemka, pisanka.

2. Oglądanie prezentacji na temat tradycji wielkanocnych – Wielkanoc – symbole i tradycje.

Źródło: https://www.youtube.com/embed/7j_ein7ihxs

  • Jajko to znak wszelkiego początku narodzin i zmartwychwstania. Dzielimy się nim przed rozpoczęciem śniadania, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Z jajka wykluwa się kurczątko, które jest symbolem nowego życia.
  • Pisanki dawano w podarunku, jako dowód życzliwości i sympatii.
  • Chleb jest podstawowym pokarmem człowieka. Dzielenie się nim i wspólne spożywanie jest od najdawniejszych czasów znakiem przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty.
  • Palemka miała chronić ludzi, zwierzęta, domy przed ogniem, czarami i złem tego świata. Niezwykłą moc daje jej gałązka wierzby – drzewa najwcześniej okrywającego się zielenią.
  • Mazurki przywędrowały do nas z kuchni tureckiej. Kunsztownie lukrowane i dekorowane bakaliami, przypominają wyglądem maleńkie tureckie dywaniki.
  • Chrzan, a także przyprawy – pieprz i sól, święci się, aby pamiętać o gorzkiej Męce Chrystusa. Dawniej śniadanie wielkanocne rozpoczynało się od zjedzenia całego korzenia chrzanu, żeby ustrzec się od bólu zębów i brzucha.
  • Baranek z czerwoną chorągiewką ze złotym krzyżem symbolizuje Chrystusa Odkupiciela. Stawiano go pośrodku stołu, żeby podczas wielkanocnych biesiad i uciech wierni nie zapomnieli o religijnym charakterze świąt.
  • Kiedy gospodynie wypiekały baby drożdżowe, kuchnia musiała być zamknięta na klucz. Ktoś oby bowiem mógłby zaszkodzić rosnącemu ciastu głośną rozmową albo złym wzrokiem. Wyjętą z pieca babę kładziono na poduszki i do chwili ostygnięcia przemawiano do niej szeptem.
  • Zajączek obwieszcza wiosenną odnowę. Kiedyś jego wizerunek kojarzono z grzesznikami, którzy odbyli oczyszczającą pokutę. Potem zaczął obdarowywać dzieci łakociami i prezentami.

3. Zabawa Ciepło, zimno.

  • Rodzic chowa przedmiot związany z Wielkanocą, a dziecko odszukuje przedmiot słuchając haseł rodzica: ciepło – zimno.

4. Karta pracy, cz.3, nr 54.

  • Połączcie, samodzielnie lub z pomocą rodzica pierwsze głoski z nazw zdjęć. Narysujcie w pustych polach to, czego nazwę otrzymaliście. Z czym kojarzą się wam te nazwy?

5. Karta pracy, cz.3, nr 55.

  • Narysujcie w pustych polach pisanki według podanych wzorów. Pokolorujcie rysunki pisanek na podane kolory.
  • Podzielnie nazwy zdjęć na sylaby lub na głoski. Narysujcie w polach pod zdjęciami tyle kresek, z ilu sylab (5-latki) lub głosek (6-latki) składają się te nazwy.

Ćwiczenia gimnastyczne

1. Zabawa orientacyjno – porządkowa Pomachaj woreczkiem.

Dziecko porusza się w rytm dowolnej muzyki pomiędzy rozłożonymi na podłodze woreczkami foliowymi. Podczas przerwy w grze zatrzymuję się przy najbliższym woreczku, podnosi go i macha nim nad głową. Pojawienie się muzyki jest sygnałem do położenia woreczka na podłodze i ponownego ruchu.

2. Ćwiczenia tułowia – Suszymy woreczki.

Dziecko trzyma woreczek w obu rękach. W skłonie w przód wymachuje nim w przód i w tył. Po kilku ruchach prostuje się, potrząsa woreczkami w górze – strząsa krople wody.

3. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – Powitania.

Dziecko wita woreczkami różne części ciała wymieniane przez rodzica. Np. Woreczek wita: twoje kostki… twoje ramiona… twój brzuszek…

4. Ćwiczenie mięśni grzbietu – Na wietrze.

Dziecko, w leżeniu przodem, unosi woreczek trzymany za końce oburącz (ręce zgięte w łokciach, skierowane na boki). Dmucha na woreczek delikatnie – wieje mały wietrzyk, i mocno – wieje duży wiatr. Obserwuje ruch woreczka w zależności od siły podmuchu.

5. Ćwiczenie mięśni brzucha – W górę i w dół.

Dziecko w leżeniu tyłem, woreczek ma włożony między stopy. Unosi go stopami do góry, z przełożeniem za głowę, a potem powraca do pozycji wyjściowej.

6. Ćwiczenie wyprostne – Z woreczkiem na głowie.

Dziecko maszeruje w różnych kierunkach, z woreczkiem na głowie, w taki sposób, aby woreczek mu nie spadł; co pewien czas przykuca i powraca do pozycji stojącej.

7. Ćwiczenia przeciw płaskostopiu – Sprytne stopy.

Dziecko chwyta palcami stopy woreczek leżący na podłodze i podaje go sobie do rąk.