Zabawy dla 5-latków – 13.04.2021

Listen to this article
  1. Aktywność plastyczna
    „Zdrowe serce” – wycięcie z papieru kształtu serca, narysowanie na nim ulubionych warzyw i wyklejenie ich kolorowym papierem lub innymi dostępnymi materiałami. Opowiadanie na temat swojej pracy.
  2. Quiz owocowo – warzywny.
    Dziecko z zawiązanymi oczami losuje z koszyka owoc lub warzywo i rozpoznaje je poprzez dotyk, zapach.
  3. Ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem elementów Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne – kształtowanie świadomości ciała oraz orientacji w przestrzeni

Zabawa „Przepychanka – Rodzic i dziecko siedzą na podłodze w siadzie prostym oparci o siebie plecami. Dziecko próbuje przepchnąć rodzica – zamiana ról.
Dziecko siada naprzeciw rodzica, łączą stopy. Ćwiczenie polega na przepychaniu się stopami. Następnie dziecko stoi naprzeciwko rodzica i starają się przepychać dłońmi.

„Paczka”- dziecko siedzi skulone, mocno „zamknięte w sobie”, rodzic próbuje je rozpakować. Zamiana ról.

„ Spychacz” – dorosły siedzi na podłodze zwrócony twarzą do boku dziecka i opiera stopy o jego ciało ( na wysokości pasa biodrowego i barkowego). Dziecko leży na plecach na podłodze. Rodzic ruchem posuwistym przesuwa stopami opierające się temu dziecko. Następnie zamiana ról.

Zabawa „Prowadzenie ślepca” – Rodzic zamyka oczy, a dziecko prowadzi go bezpiecznie.

„Długi tunel” Rodzic klęczący i podparty rękami o podłogę tworzy z siebie tunel, przez który przechodzi dziecko.

„Fotelik” – dorosły siedzi w rozkroku na podłodze, obejmując rękoma siedzące przed nim dziecko, kołysanie dziecka na boki, poruszanie się wraz z nim w przód i w tył.

„Wycieczka” – dziecko leży na plecach na podłodze, ręce ma za głową . dorosły trzyma dziecko za nadgarstki lub nogi i lekko ciągnie je po podłodze.

„Leżanka” – dorosły leży na brzuchu na podłodze, dziecko leży brzuchem na plecach dorosłego. Dorosły porusza się wraz z dzieckiem do przodu i do tyłu oraz na boki.

  1. Zabawa ruchowa – Tak, czy nie zdecyduj się.
    Rodzic wymienia nazwy różnych produktów. Jeżeli są to produkty zdrowe, dziecko klaszcze w dłonie i podskakuje. Jeśli produkty są niezdrowe robi przysiady. Może być też inny umówiony znak. Produkty: jabłko, chleb, chipsy, kasza, banan, baton czekoladowy, jogurt, ciastko z kremem, coca-cola, ogórek zielony, pomarańcza, serek biały, cukierki, brokuł.