Grupa starsza integracyjna II
Słuchanie fragmentu wiersza Jana Brzechwy,,Sójka’’.
1 Rodzic czyta fragment wiersza dwukrotnie oraz wyjaśnia słowo kresy.
Wybiera się sójka za morze,
Ale wybrać się nie może.
,,Trudno jest się rozstać z krajem,
A ja właśnie się rozstaję’’
Poleciała więc na kresy
Pozałatwiać interesy.
Odwiedziła potem Szczecin,
Bo tam miała dwoje dzieci.
W Kielcach była dwa tygodnie,
Żeby wyspać się wygodnie,
Jedną noc spędziła w Gdyni
U znajomej gospodyni,
Wpadła także do Pułtuska,
Żeby w Narwi się popluskać,
A z Pułtuska do Torunia,
Gdzie mieszkała jej ciotunia.
Po ciotuni jeszcze sójka
Odwiedziła w Gnieźnie wujka,
Potem matkę, ojca, syna
i kuzyna z Krotoszyna.
Pożegnała się z rodziną,
A tymczasem rok upłynął.
- Rozmowa n/t wiersza;
-Czy sójka odleciała za morze ?
- Jakie nazwy polskich miast są wymienione w wierszu?
Jeżeli dziecko nie zapamiętało nazw , to rodzic ponownie odczytuje fragmenty wiersza, tupnięciem nogi zaznaczając nazwy miast. - Czy miasto ,w którym znajduje się przedszkole, jest wymienione w wierszu?
- Co oznacza powiedzenie ,, Wybierać się jak sójka za morze? ( Długo przygotowywać się do podróży, która się nie odbędzie, długo szykować się do wyjścia, by ostatecznie pozostać w domu)
- Zabawa ruchowa ,, Fruwające piórka’’.
Potrzebne będą; piórka i taśma klejąca.
Rodzic nakleja dziecku po jednym piórku na ramieniu i sobie też. Na hasło Start rodzic próbuje zabrać piórko dziecku, jednocześnie stara się nie stracić swoich. W pierwszej rundzie rodzic nakleja piórka, a w drugiej dziecko samo może wybrać miejsca w których piórka będą bezpieczne, w innym wariancie zabawy zadaniem dziecka jest pozbycie się piórek i podklejenie ich rodzicowi. - Zabawa oddechowa ,,Pogoń za piórkiem’’.
Rodzic podaje dziecku piórko. Dziecko dmucha na w taki sposób, aby jak najwyżej się unosiły. Zadaniem dziecka jest złapanie piórka, zanim spadnie na podłogę.
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych – pomoce ; piłka
,,W górę w dół – zabawa orientacyjno -porządkowa
Dziecko biega swobodnie w pokoju, trzymając piłkę oburącz przed sobą. Na sygnał – klaśnięcie w dłonie , zatrzymuje się , podrzuca piłkę oburącz w górę i stara się łapać ją w dłonie. Na tupnięcie dziecko odbija piłkę od podłogi i łapie w dłonie.
Ćwiczenie z elementem rzutu i chwytu.
Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym, podrzuca piłkę wysoko w górę, klaszcze w dłonie i stara się złapać piłkę.
Zabawa z elementem toczenia.
Dziecko w siadzie skulnym, toczy piłkę po podłodze, pod ugiętymi nogami, następnie wokół siebie, na zmianę; w prawą stronę , w lewą. Utrudnienie ; dziecko przetacza piłkę pod nogami uniesionymi nad podłogą, następnie opuszczają nogi i toczą piłkę wokół siebie.
Ćwiczenie w kozłowaniu.
Rodzic pokazuje jak należy kozłować piłkę oburącz, następnie prawą ręką, lewą. Utrudnienie; dziecko kozłuje piłkę, chodząc po sali.
Ćwiczenie mięśni brzucha.
Dziecko siedzi w siadzie prostym, umieszczając piłkę między stopami. Przechodzi do leżenia tyłem, kładzie ramiona za głowę , przenosi wyprostowane nogi z piłką za głowę ( leżenie przewrotne) i stara się włożyć piłkę stopami w dłonie. Następnie opuszcza nogi na podłogę i wraca do siadu prostego.
Zabawa ruchowa z elementem kopania – Kopnij i trzymaj’’.
Na podłodze przed dzieckiem leży piłka, dziecko lekko kopie piłkę w przód, następnie biegnie za toczącą się piłką i stara się ją zatrzymać .Ćwiczenie wykonuje na zmianę ; prawą nogą, lewą.
Zabawa ruchowa z elementem skoku – Skaczemy jak piłeczki’’.
Dziecko uderza piłką o podłogę, następnie naśladuje odbijanie się piłki od podłoża i podskakuje.
Zabawa z elementem równowagi- Masujemy stopy’’.
Dziecko staje na jednej nodze. Drugą ugina w kolanie i kładzie stopę na piłce leżącej na podłodze. Toczy piłkę stopą w przód do wyprostu kończyny i z powrotem do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonuje na zmianę ; prawą nogą , lewą.
Życzę miłej zabawy !