Zabawy dla 6-latków – 02.04.2021

Temat kompleksowy: Wkrótce Wielkanoc

02.04.2021r. (piątek)

Aktywność językowa: Słuchanie opowiadania Grzegorza Kasdepke „Najpiękniejsze…” z wykorzystaniem ilustracji.

Aktywność plastyczna: „Kura, kurczęta i pisanki” – oglądanie obrazków historyjki obrazkowej, wycinanie ich, układanie według kolejności zdarzeń i przyklejanie na kartce.

Przebieg:

1. Ćwiczenia klasyfikacyjne Jakie to święta? (Załącznik 1)

  • Dziecko ogląda dwa obrazki (1 – Wielkanoc, 2 – Boże Narodzenie), mówi, z jakimi świętami się one kojarzą i po czym to poznał. Dziecko segreguje sylwety związane ze świętami Bożego Narodzenia i z Wielkanocą, mówiąc do którego obrazka pasują. Wielkanoc: koszyk, baranek, palma, zajączek, pisanki. Boże Narodzenie: szopka, opłatek, trzej królowie, choinka, bombki.

2. Słuchanie opowiadania.

Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, naj, najwspanialsze!… Prawda? Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość!

            Gdakały wniebogłosy że szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je delikatnie. Nasłuchiwały, czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem, jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania.

            – Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku!

            – A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi!

            Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły.

            – Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paseczki.

            – A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki.

            Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaczki na świecie. I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania… – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci.

            – Jaka śliczniutka!… – wygdakała pierwsza kura.

            – Mój ty kochany!… – rozczuliła się druga.

            – Chlip, chlip!… – płakała ze szczęścia trzecia kura.

            A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie: „Mamo! Już jestem!”

3. Rozmowa na temat opowiadania.

  • Wypowiedzi dziecka dotyczące utworu; zwrócenie uwagi na zachowanie kur, ich pragnienia, sposób ozdabiania jajek; podkreślenie więzi matki z dzieckiem.

4. Karta pracy, cz.3, s.58

  • Obejrzyjcie obrazki. Zaznaczcie kolejność zdarzeń w historyjce, rysując w okienkach przy obrazkach odpowiednią liczbę kropek lub pisząc właściwe liczby.
  • Opowiedzcie historyjkę.

5. Karta pracy, cz.3, s.59

  • Mówcie rymowankę i rysujcie po śladach jajek. Potem mówcie rymowankę i samodzielnie rysujcie kontury jajek. Pokolorujcie rysunki jajek.
  • Przeczytajcie tekst razem z rodzicem. On będzie czytać zdania, wy będziecie je powtarzać. Zilustrujcie przeczytane zdania.

Praca plastyczna

1. Oglądanie obrazków, wycinanie ich, układanie według kolejności zdarzeń i przyklejanie na kartce. Opowiadanie historyjki. (karta G z wyprawki)